ZOBU PASTAS




          Zobu tīrīšana ar zobu pastu ir visvairāk izplatītā un pieņemamā mutes higiēnas veicināšanas metode sabiedrības lielākajai daļai. Tādēļ, pievienojot dažādus reaģentus, zobu pastām vajadzētu sniegt maksimālu efektu mutes veselības veicināšanā tiem indivīdiem, kuri šīs zobu pastas lieto regulāri.
          Pasaulē ir pazīstami daudzi terapeitiski reaģenti, kuri darbojas pret mīkstā aplikuma veidošanos – antimikrobi reaģenti. Patlaban pieaug zinātniskās debates par jauniem reaģentiem, kuri samazina arī zobakmens veidošanos.
Profesionāļiem zobārstniecībā jāzina piedāvāto produktu priekšrocības, lai viņi varētu tos ieteikt saviem pacientiem un lai būtu patiess terapeitisks (ārstniecisks) efekts.
Bakteriālais mīkstais zobu aplikums ir galvenais etioloģiskais faktors gingivīta un parodontīta izcelsmē. Daudzkārt zinātniskajā literatūrā ir pierādīts, ka agrīnās gingivīta stadijas var kļūt atgriezeniskas un to var panākt ar pedantisku aplikuma noņemšanu – mutes higiēnas procedūrām.
Lielākā daļa cilvēku pasaulē, tīrot zobus, lieto zobu pastu, tādēļ dažādu terapeitisku reaģentu pievienošana, lai bremzētu baktēriju aplikumu un veicinātu gingivītu profilaksi, bija brīnišķīga ideja. Sekoja intensīvi klīniski un laboratoriski pētījumi, un pasaules tirgū pēdējo gadu laikā ir parādījušās vairākas jaunas pretaplikuma un pretzobakmens zobu pastas.
Apskatīsim dažādu zobu pastu terapeitisko efektu un firmas, kuras ir šo pastu ražotājas.

Pretzobakmens zobu pastas (Antitartar/anticalculus)
Ir izstrādātas vairākas pretzobakmens zobu pastas, lai samazinātu virssmaganas zobakmens veidošanās apjomu, un tās ir komerciāli pieejamas. Primāri zobakmens reaģenti šajās zobu pastās ir
­         3,3% pirofosfāts ar Gantrez (GAF Corp) – Colgate zobakmens kontroles formulā (TCF) – Colgate – Palmolive;
­         3,3% pirofosfāts Crest TCF – Procter & Gamble;
­         2,0% cinka hlorīda Prevent Johnson & Johnson Dental;
­         0,5% cinka citrāta formula Mentadent P Elida Gibbs klīniski laboratoriskos pētījumos izrādījās mazāk efektīva kā iepriekšējās trīs formulas.
Pirofosfātu bremzējošā darbība uz zobakmens veidošanos nav vēl pietiekami skaidra, bet ir noskaidrots, ka pirofosfāti var novērst kalcifikāciju – traucējot pārvērsties amorfajam kalcija fosfātam par hidroksiapatītu.
Gantrez klātbūtne, kurš sastāv no metoksietilēna un maleikskābes ko – polimēriem, Colgate TCF formulā, dod vēl papildus zobakmens darbību, palīdzot novērst pirofosfātu sāļu hidrolīzi ar fosfatāzes palīdzību. Gantrez ir pašam sava pretzobakmens iedarbība.
Lielākā daļa zinātnisko pētījumu – zobakmens efekta izmēģināšana – notiek 3 līdz 6 mēnešu laikā.
Klīnisko pētījumu rezultāti ir pārliecinoši pierādījuši šo zobakmens efektu visām pirofosfātu saturošajām zobu pastām. Visefektīvākās ir Colgate TCF un Prevent formulas.
Pēdējā laikā pasaules tirgū parādās zobu pastas ar triklozānu un 2,0% Gentrez Gum proteciton formulu Colgate, pievienojot NaF vai Na manofluorfosfātu. Arī šajos klīnikas pētījumos ir pierādīta pretaplikuma, pretzobakmens un antimikroba iedarbība.
Tātad triklozāns ietilpst šādu vadošo kompāniju zobu pastu sastāvā:
Elida – Gibbs – Mentadent (0,3% triklozāns, 0,75% cinka citrāts, 0,8% Na monofluorfosfāts uz silika bāzes);
Colgate palmolive – Colgate Gum Protection Formula (0,3% triklozāns, 2% Gantrez (NaF 1100ppmF uz silika bāzes));
Procter & Gamble – Crest Ultra Protecion (0,3% triklozāns, 5% pirofosfātu (NaF 1500ppmF uz silika bāzes)).
7 mēnešus ilgstoša klīniska studija pierādīja, ka visizteiktākā pretzobakmens darbība tika novērota triklozāna cinka citrāta zobu pastai.

Pretaplikuma zobu pastas (Antiplague)
Bez pretzobakmens darbības triklozānam ir laba antibakteriāla aktivitāte.
Triklozānam ir arī labas pretaplikuma īpašības: lai tās pastiprinātu, tika izstrādātas divas formulas:
Triklozāns + antimikrobs līdzeklis – cinka citrāts, - kopolimērs (polivinilmetilēnmaleikskābe).
Abas šīs formulas paildzina triklozāna saglabāšanos siekalās un aplikumā pēc zobu pastas lietošanas. Klīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka triklozānam cinka citrāta formulai ir izteiktāka pretaplikuma darbība.
Patlaban komerciāli pieejamās zobu pastas vairāk satur 0,2% triklozāna ar vai bez cinka. Virssmaganas aplikuma izteikta samazināšanās un smaganu veselības uzlabošanās tika novērota, lietojot zobu pastas, kuras saturēja 0,2% tiklozāna un 0,5% cinka citrāta. Abi šie reaģenti darbojas kā sinergisti – tiem abiem ir pretaplikuma darbība – cinka citrāts ir vairāk efektīvs uz eksistējošo aplikumu, triklozāns bremzē aplikuma veidošanos uz tīrajām virsmām.
Kopolimērs savukārt paaugstina iepēju tiklozānam piesaistīties pie zoba un citām mutes virsmām, tādēļ mutē saglabājas relatīvi augsts triklozāna līmenis arī pēc zobu pastas lietošanas. Ilgstoši klīniskie pētījumi ir pierādījuši, ka zobu pasta bremzē gan virssmaganas aplikuma, gan virssmaganas zobakmens veidošanos.
Sangvinarīns – pretaplikuma reaģents Viadent (firma Viadent) ir benzofenatrīda alkaloīds. Tam ir izteiktas antimikrobas un pretiekaisuma īpašība, tas igstoši saglabājas aplikumā – minimāla sangvirīna lietošanas koncentrācija – 0,03% - ir nosakāma aplikumā pat dažas dienas pēc lietošanas. Klīniskie pētījumi liecina, ka kombinēta sangvinarīna lietošana gan zobu pastās, gan skalojumos dod anaerobas mikrofloras samazināšanos.
Pretaplikuma darbību var saistīt ar sangvinarīna bakteriostatisko un bakteriocīdo darbību.
Ja pēc zobu tīrīšanas ar sangvinarīnu saturošu zobu pastu tīlīt skalo muti ar sangvinarīnu saturošu mutes skalojamo 30 – 60 sekundes, var sasniegt labu pretaplikuma un pretgingivīta efektu jau pēc 2 nedēļām. Un šis efekts saglabājas arī pēc 6 mēnešu lietošanas. Šāda kombinēta lietošana ir ļoti vajadzīga ortodontijas pacientiem, lai labāk kontrolētu ginginītu, jo ilgstoša aparatūras nēsāšana apgrūtina zobu labu mehānisku tīrīšanu..

Hlorheksidīns un alvas fluorīds

Ir daudzi antibakteriāli reaģenti, kurus izmanto ginginīta profilaksei. Viens no efektīvākajiem ir katjona reaģents – hlorkesidīns. Šis reaģents var gan piesaistīties, gan atbrīvoties no aplikuma matricas un mutes gļotādas. Tomēr ir arī daži blakusefekti, lietojot šo līdzekli, - var novērot zobu pārkrāsošanos. Šim līdzeklim ir arī nepatīkama garša. Tomēr katjonu pretmikrobu reaģenti nav salīdzināmi ar anjonu virsmas abrazīvajām sistēmām, kuri ir daudzu fluoru saturošu zobu pastu sastāvā, lai attīrītu pārkrāsotos zobus.

Fermenti
Vairāki fermenti ir tikuši novērtēti pēc to spējām iedarboties uz aplikumu un gingivītu. Clinica Lion ir zobu pasta, kura satur aktīvos ingredientus – dekstrazāni (2,000 vienības/g) un 0,75 Na monofluorfosfātu. Dekstranāze ir hidrolītisks ferments, kuram atklāts ievērojams efekts samazināt aplikuma veidošanos, jo tam ir spējas saraut dekstrāna garās polimēru ķēdes. Klīniskie pētījumi par mutes skalojumiem un geliem bija mazāk efektīvi nekā ar zobu pastām.
Zobu pasta Zendium (oral B Laboratoies) satur fermentu – amilo – 1,6 – glukozidāzi un glukozes oksidāzi.
Klīniskie pētījumi par fermentu saturošo zobu pastu lietošanu pret aplikuma veidošanos ir konfliktējoši. Tika arī pierādīts, ka fermentu pievienošana zobu pastām nedod papildu efektu uz mutes higiēnu un veselību, un tomēr daudzām šīm zobu pastā piemīt antimikroba aktivitāte in vitro un in vivo. Vislielākā problēma lietojuma veidā ir tāpēc, ka nepieciešams ilgstošs reaģenta kontakts ar zoba audiem, lai tā darbība būtu efektīva. Iespējams, zobu pasta ar fermentiem nav pareizākais lietojuma veids.
Arī Latvijā ir notikuši klīniski laboratoriski pētījumi par fermentu lietošanu zobu pastās. Firma “Dzintars” izstrādāja šīs zobu pastas formulu, un 12 mēnešus klīniskā aprotācija notika terapeitiskās stomatoloģijas katedrā – fermentu immozīmu saturoša zobu pasta uzrādīja labu pretaplikuma un arī mērenu zobakmens darbību. Daudzām fermentsaturošām zobu pastām piemīt pretzobakmens darbība, bet tā nav izteikta, un zinātnisko pētījumu dati ir konfliktējoši.

Citas zobu pastas un produkti

Kā zināms, fluoram piemīt arī antibakteriāla iedarbība. Atrodoties mutē, tas kavē baktēriju kolonizāciju un vielmaiņu, palēninot ogļhidrātu pārveidošanos skābēs un mazinot skābju veidošanās intensitāti.
Alvas fluorīda produkti tiek atzīti pasaulē to labo iedarbības īpašību dēļ gan uz kariesa samazināšanos, gan arī tā pretaplikuma un antimikrobo  īpašību dēļ. Šie produkti nopērkami mutes skalojumu, gelu un zobu pastu veidā.
Ja izvēlaties sev zobu pastu, tad vislabāk, lai vienai zobu pastai būtu vairākas klīniskas darbības – pret:
o   kariesu
o   smaganu saslimšanām
o   aplikumu
o   zobakmeni.
Daudzas no pasaules tirgū esošajām zobu pastām apvieno visas četras šīs īpašības.
Ilgus gadus pastāvēja jautājums, kura no fluorīda formulām ir visefektīvākā: nātrija fluorīda vai nātrija monofluorfosfāta formula? 1993. gadā zinātnieku grupa salīdzināja abas formulas, aptverot 40 klīniskās studijas, un secināja, ka visefektīvākā ir nātrija fluorīda formula.



IELĀGOJIET!
­         Bērniem ieteicams iegādāties zobu apstas ar NaF un antimikrobu un pretaplikuma darbību.
­         Labāk iegādāties tās zobu pastas, kuras speciāli ražotas bērniem – firmas Colgate, Oral B, Procter & Gamble.
­         Bērni daļu zobu pastas parasti norij. Tādēļ arī ārsti iesaka uzspiest to uz zobu sukas nelielā daudzumā.

Sensodīns – pirmā izvēle jūtīgiem zobiem

Trīs aromātu un divu aktīvo vielu izvēle.
­         Stroncija hlorīda heksahidrāts rada nejūtīgumu, noslēdzot zobu kanāliņus. Stroncija fosfāta kristāli, kuri veidojas, stroncijam apmainoties ar kalciju, noslēdz kanāliņus un samazina vai pārtrauc kustību tajos.
­         Kālija nitrāts. Tam piemīt ievērojama spēja būtiski samazināt nervu šķiedru uzbudināmību, padarot tos mazāk jūtīgus pret kairinājumiem. Nervu šķiedras kļūst nejūtīgas, pamatojoties uz depolarizāciju vai kālija ekstraceluārā līmeņa ietekmi uz nervu impulsu vadāmību. Klīniskā izpēte rāda, ka efekts rodas pēc 2 nedēļām.

Fluors

Zobu kariesa draudus var mazināt ar tā sauktajiem fluorīdiem. Fluora uzņemšana no zīdaiņa vecuma līdz gudrības zobu izaugšanai jūtami palielina zobu izturību pret bojāšanos. Ko dara fluors?
§  Nodrošina zobu emaljas izturību pret skābēm
§  Aizkavē minerālvielu zudumu zobos
§  Kavē baktēriju veidošanos
Fluors ir zobu pastu un skalojamo šķidrumu sastāvā. Jauniešiem katru dienu ir jāsaņem apmēram 2mg NaF.

Zobu pastu iedalījums un ikdienā lietojamās zobu pastas
q  Balinošās: Blend – a – med complete, Sensodyne, Rembrand,  Blend – a – med medic white, Awuafresh, Colgate u.c.
Šīs zobu pastas palīdz atjaunot zobu dabīgo baltumu, ko radījusi tējas vai kafijas dzeršana, fluoristats aizsargā pret kariesu, novērš mikrobu vairošanos mutē, nodrošina smaganu aizsardzību, kavē zobakmens veidošanos.
Sastāvs (Blend – a – med medic white):
Silica, Aqua, Sorbitol, Glycerin, PEG – 6, Tetrasodium Pyrophosphate, Sodium Bicarbonate, Sodium Lauryl Sulfate, Poloxamer 407, Aroma, Carnanba (Copernicia Cerifera) wax, Citric Acid, Potassium sorbate, Sodium benzoate, Sodium Carbonate, Cellulose Gum, Sodium Fluoride, Sodium Saccharin, Titanium, Dioxide, Cl 42090, Cl 19140.
q  Ārstnieciskās: Parodontax, Extradent AR, Lacalut, Colgate Herbal u.c.
Ārstniecisko zobu pastu var lietot ikdienas mutes dobuma higiēnai. Tas satur fluoru, kas aizsargā no kariesa, noņem aplikumu, nostiprina zobu emalju, satur arī kalciju, kā arī kumelīšu, salviju, mirru, eikaliptu un citu ārstniecisko augu ekstraktus. Aktīvais komponents – nātrija monoftorfosfāts (Extradent AR).
          Īpaši ieteicams lietot:
­         Smaganu iekaisuma un asiņošanas gadījumā
­         Parodontīta ārstēšanas laikā
­         Pēc mutes dobuma operācijām
Sastāvs (Colgate Herbal):
Calcium Carbonate, Aqua, Sorbitol, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Monofluorophosphate (1,14%), PEG – 12, Aroma, Sodium Carrageenan, Cellulose gum, Sodium Saccharin, Sodium Silicate, Methylparabl, Commiphora Myrrha, Chamomilla Recutita, Melaleuca Alternifloia, Salvia Officinalis, Eugenol, Cl 74260.
q  Ikdienas lietošanai: Colgate total u.c.
Tā aizsargā zobus pret kariesu, samazina smaganu iekaisumu, samazina zobu aplikumu, aizsargā no zobakmens uzkrāšanās, neļauj baktērijām iekļūt smaganās.
q  Bērnu zobu pastas: Colgate Junior, Дpakoшa u.c.
Šīs ir īpašas zobu pastas bērniem. Tās efektīvi aizsargā bērna zobus no kariesa rašanās. Satur nepieciešamo fluora daudzumu un (pārsvarā) neputo, kas ir īpaši svarīgi bērna drošībai. Gēla maigā garša un košās krāsas zobu tīrīšanas procesu padara līksmāku, palīdz radināt bērnus tīrīt zobus jau no agras bērnības.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru