MacOs operētājsistēma un Apple Macintosh aparatūra





Vēsture

Mac os ir os ko radījis Apple Computer, Inc savām Macintosh dator sistēmām. Pats pirmais bija klasiskais Mac os, kas bija jau ar grafisko logu ineterfeisu (nav viss jādara konsolē). Tā dzīve ilga no 1984 līdz 2001, pēctam parādījās Mac Os X, kas dzīvo pat līdz mūsdienām. X vietā parasti ir versijas nummurs, 10 versijās nummuri tika aizstāti ar lielo kaķu sugas vārdiem (Cheetah/Puma , Jaguar , Panther , Tiger , un Leopard .)

Aparatūra





















(Ražotie produkti)
Apple kompāniju atklāja 1. aprīlī (muļķu dienā)  1976. gadā un aklājēji bija Steve Jobs, Steve Wozniak, un Ronald Wayne . Viņi bija mājās pie vecākiem salikuši 200 „apple1”  komplektus, kuri tika iebūvēti koka korpusā. (primitīva, bet dārga kaste) Tad pārdeva tos 666.66$/gabalā. Nākošaja gadā viņu bizness jau bija 250’000$ vērts.
Vēlāk apple sāka sadarbību ar intel un apple izlaida apple lisa, bet dēļ tā augstās cenas (9,995$) projekts sabruka. Pa vidu tam izlaida vēl macintosh portable, kas bija smaga kļūda, jo vienīgais portblais ir šīs ierīces nosaukums. 1991. gadā parādījās PowerBook, kas pamtīgi palielināja ābola maku. Tajā pašā laika microsofts juta konkorenci un sāka radīt projektus, lai ms produktiem būtu īpaši zemas. Viens no tiem bija „wintel” (plaša sadarbība ar intel). Apple tas nepatika un pat bija dažādas programmu stilu zādzības no microsoft puses, bet Apple viņu neiesūdzēja, bet sāka masīvi spiest uz mobīlajām ierīcēm un radās plaukstas datori (pda) Apple Newton (pats pirmais), palm pilot, un tagad jau iphone.

 1998 gadā sākās Imac ēra, (ar īpaši apveltītu stilu no dizainera Jonathan Ive, vēlāk viņu atlaida pa sliktiem darbiem, bet pēctam paņēma atpakaļ un viņš radīja iPod un iPhone)
(mūsdienīgs Imac)
2005. gadā Apple paziņoja ka pariet no Powerpc uz intel processoriem.
Mūsdienu MacOS versijas un pielietojums

10 tās versjas tiek rakstītas uz UNIX bāzes!
Kā jau teicu Mac OS X versijas ir nosauktas plēsīgo kaķu vārdos. Apple iekšējai lietošanai versijai 10.0 pirms izlaišanas bija segvārds „Cheetah” (latv. "gepards"), un 10.1 versija bija ar segvārdu „Puma”. Pēc nebeidzamajām baumām ap 10.2 versiju ar segvārdu „Jaguar”, Apple produktu mārketinga nodaļa sāka atklāti lietot šo segvārdu, lai sekmētu operētājsistēmas pārdošanu. Versija 10.3 tika izplatīta kā „Panther”, un 10.4 kā „Tiger”. „Leopard” ir pēdējā 10.5 izlaiduma nosaukums. "Panther", "Tiger" un "Leopard" ir reģistrētas kā Apple preču zīmes, taču "Cheetah", "Puma" un "Jaguar" netika reģistrētas. Tāpat Apple ir reģistrējusi kā preču zīmes "Lynx" (latv. lūsis) un "Cougar" (latv. kuguārs).

Pielietojums

„Makus”, parasti lieto „īpašas” personības: mākslinieki, filmu labotāji, tādi kas mīl tā stilu, tādi cilvēki ,kas  grib izcelties,  vai ,vienkārši - tā ilgi fani. Un ,protams, katrs pielieto to savām vajadzībām.
Šis iekārtas rada pa visam savādu izjūtu kā lietojot personālo datoru (PC) . Ir pierādīts mac lietotāji ir daudz nosvērtāki un mierīgāki pa citiem.

Atšķirīgais un kopīgais ar Windows operētājsistēmām

Tāpat ka win, mac ir logi. Cik es esmu lasījis win ir daudz reiz uzbāzīgāks un skaļāks ar saviem brīdinājumiem un paziņojumiem. Jaunās Mac OS X versijas tika būvētas, lai tās būtu pēc iespējas stabilākas. Takā mac’am ir arpusē lielisks dizains, tad iekšpusē (iekš OS) arī tas ir pacenties ar visādiem efektiem. Lūk arī pāris efekti:

Aqua – plūstoša grafiskā lietotāja saskarne ar stiklam līdzīgiem elementiem.
Exposé – ietver trīs funkcijas lai uzlabotu pieejamību starp logiem un galda virsmu. Funkcijas nodrošina tūlītēju visu atvērto logu parādīšanu sīktēlu veidā vieglākai navigācijai starp dažādiem uzdevumiem, parādīt visus atvērtos logus kā sīktēlus no pašreizējās lietojumprogrammas un noslēpt visus logus lai piekļūtu galda virsmai.
(ieviesta 10.3 versijā).
Cover Flow – trīsdimensionāla grafiskā lietotājsaskarne, kas ir ietverta iTunes, Macintosh Finder un citos Apple Inc. produktos, kas paredzēta virtuālai datņu un ciparu mēdiju bibliotēku pārmeklēšanai (ieviesta 10.5 versijā)


Secinājumi

Mac ir pilnīga alternatīva Windows un tas ir lieliski, diemžēl šī alternatīva ir dārga, tādēļ to var iegādāties var vai nu bagāti cilveki vai arī cilvēki kam tas nepieciešams darbam. Man  vidusmēra skolniekam tas nespīd (Laigan ir lētās mini versijas tagad, tomēr tās ir kā atkritums salīdzinot ar pc, kas tajā cenā, to pašu var teikt arī pa iphone un viņa kloniem). Protams, var emulēt uz pc mac os, bet es diezgan spēcīgi ticu, ka tas nebūs tas kā to izjust pie pilna Apple komplekta. Man ļoti patīk viņu „desktop” sistēmas un kas zin kas būs nākotnē...
Izmantotie resursi

en.wiki
lv.wiki



Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru