Uzņēmuma dibināšana


VENTSPILS AUGSTSKOLA

Ekonomikas nodaļa




KURSA DARBS



Uzņēmējdarbībā

Uzņēmuma dibināšana













           1. kursa   students
             Ivars Gludausis
               1997020020     







Zinātniskais vadītājs  Dr.oec.asoc.prof.A.Klauss

                                               







Ventspils 1998






S A T U R S


 Lpp


Ievads……………………………………………………………………. 3

1.     Uzņēmuma dibināšanas apsvērumi ..………………………………....3
            Uzņēmuma dibināšana: risks un iespējas………………………….3

          Pašpārbaude.……………………………………………………….5

          Bankrota iespēja.…………………………………………………...5
          Uzņēmuma vides analīze.………………………………………..…7
          Finansēšana.………………………………………………………13
          Uzņēmējdarbības formas…………………….……………………14
2.     Uzņēmuma dibināšanas process…………………..………………….16
Secinājumi ………………………………………………………………18
Izmantotās literatūras un avotu saraksts…………………………………19





























Ievads.
Gatavība , būt patstāvīgam un uzņemties atbildību ir manāmi pieaugusi. To pierāda arī lielais jauno uzņēmēju un, diemžēl, arī maksātnespējīgo uzņēmumu skaits. Taču neskatoties uz to, ka pērn jaundibināmo uzņēmumu skaits ir sarucis, pērn reģistrēti tikai 8773 uzņēmumi, vēl aizvien ir daudzi cilvēki, kuri grib dibināt savu uzņēmumu un kuri to dibina. Tieši tāpēc, ka šis jaundibināmo uzņēmumu  skaits vēl joprojām ir tik liels, autors uzskata par nepieciešamu dot jums zināmu priekšstatu par to, kas būtu jāņem vērā dibinot jaunu uzņēmumu.
Šajā kursa darbā, autors ir apskatījis vairākus apsvērumus, kurus ir nepieciešams ņemt vērā, ja jūs vēlaties dibināt jaunu uzņēmumu. Diemžēl, ierobežoto lappušu dēļ autors nevar dot plašāku ieskatu tieši par uzņēmuma dibināšanas procesu un vairākiem juridiskiem priekšnoteikumiem, kuri ir nepieciešami jaunu uzņēmumu dibinot.
Tā vien šķiet, ka runa visu laiku iet par uzņēmumu. Kas tad īsti ir uzņēmums? “Uzņēmums ir juridiska persona, ko izveido uzņēmējs uzņēmējdarbības veikšanai, nošķirot tai sava īpašuma daļu; tehniska, sociāla, ekonomiska, ar apkārtējo vidi saistīta vienība, kas ražo preces un sniedz pakalpojumus apmierinot sabiedrības vajadzības; saimnieciska vienība, kas patstāvīgi lemj, darbojas un riskē ar savu mantu.”(10 )”Juridiskā persona ir organizācija, kam ir atsevišķa manta un kas savā vārdā var iegūt mantiskas un nemantiskas tiesības un uzņemties pienākumus un var būt prasītāja vai atbildētāja tiesā vai šķīrējtiesā.” (6,26) “Uzņēmējdarbība - ilgstoša vai sistemātiska saimnieciska darbība (jebkura darbība, ko veic dažādas personas par atlīdzību) - nolūkā gūt peļņu.”(10) Nav peļņas, nav uzņēmējdarbības.



1.    Uzņēmuma dibināšanas apsvērumi.
Uzņēmuma dibināšana: risks un iespējas.
Pēc uzņēmuma definīcijas, mēs ļoti labi saprotam, ka uzņēmums nav vis vienkārša, bet gan ļoti sarežģīta vienība. Bet kas tad ir par iemeslu tam, kas liek cilvēkiem dibināt jaunu uzņēmumu? Kāpēc cilvēki vēlas nokļūt aci pret aci ar šo ļoti sarežģīto vienību? Bieži vien tā ir ideja, kurai ir kāds noteikts mērķis vai nolūks. Parastais mērķis cilvēku dzīvē ir iegūt pēc iespējas vairāk naudu, jo katrs zina, kas maksā - tas pasūta mūziku, un autors domā, ka lasītāju starpā nebūtu neviena tāda cilvēka, kas atteiktos no “kādas čupiņas naudas”. Uzņēmums ir ideāla vieta, kur var dabūt šo naudu, vai  precīzāk būtu teikts, gūt peļņu. Kā tad īsti rodas idejas? Idejas var rasties un arī rodas dažādi:
1.     “Idejas rodas spontāni, kad indivīds nonācis labvēlīgos apstākļos.
2.     Idejas rodas tikai vienreizējos apstākļos, kuriem netiekot izmantotiem, idejas pazūd uz visiem laikiem.
3.     Idejas rodas pakāpeniski. Konkrētos apstākļos kāda persona rod ideju, vēl ne visai konkrētu, lai tūlīt varētu sākt uzņēmējdarbību.”(9,83)
Parasti ideja tiek labi pārdomāta un izanalizēta un tikai tad, kad ir apsvērti visi plusi un mīnusi, tās autors sāk domāt par idejas īstenošanu. Šīs pārdomas un analīze, kuru jūs veicat, vajadzētu pārliecināt netikai jūs pašus, bet arī jūsu kreditorus un biznesa partnerus. Kā tad īsti var izanalizēt idejas? No sākuma vajadzētu sīki un konkrēti izklāstīt savu ideju jūsu biznesa partneriem, un tikai tad, kad visi ir piekrituši tam, ka tā ir ideāla ideja, ka tas ir kaut kas vienreizējs, tad jūs varat “ķerties klāt”  pie tirgus novērtēšanas. Pievērsiet uzmanību arī tam, kādas būs izredzes jūsu uzņēmumam nākotnē. Par vienu no pēdējiem posmiem idejas analīzes procesā var kļūt sava produkta, pakalpojuma vai servisa nostādīšana pretstatā konkurencei, kas var jums palīdzēt novērtēt jūsu izredzes. Parasti šāda ideju analīze noved pie plānotā iznākuma.
Nav grūti izprast, ka pie tik liela problēmu klāsta, uzņēmējam ir ļoti svarīgas viņa paša zināšanas un arī profesionāļa padoms, jo tikai maza kļūda vai arī neprecizitāte uzņēmuma dibināšanā var novest pie neatgriezeniska procesa jau uzņēmuma pastāvēšanas laikā, kas noved pie uzņēmuma maksātnespējas. Bieži vien laicīgs padoms var novērst vai vismaz mazināt šo kļūdu. Taču neskatoties uz lielo riska pakāpi, cilvēki vēlas būt patstāvīgi un tas ir arī pats par sevi saprotams, jo alga divās darbavietās nu nekādi nav salīdzināma ar naudu, ko saņem uzņēmuma īpašnieks. Beidzot tu vari būt pats sev priekšnieks, arī par atlaišanu vairs nav jābaidās. Tiesa gan, ka uzņēmuma īpašniekam papildus nāk liela riska pakāpe un neziņa vai viss izdosies. Arī augstskolu absolventi ne visai bieži paši dibina savu uzņēmumu, Vācijā  tikai 10% no augstskolu absolventiem dibina savu uzņēmumu un arī tad tikai pēc 10 gadu darba pieredzes, tomēr cilvēki riskē un iemesls ir viens - gūt peļņu.
Pašpārbaude.
Uzņēmuma panākumus vispirms jau paredz uzņēmēja personīgās īpašības, kuras uzņēmējam vajadzētu paškritiski novērtēt un pārbaudīt. Cilvēks kurš lēmumus atstāj labprāt cita ziņā un kurš baidās no riska un atbildības, taču labprāt izpilda pavēles - dari tā un šitā, vajadzētu vēlreiz visu labi apdomāt. Tipiskie uzņēmēja vārdi skan, ”dinamisks, aktīvs, pašpārliecināts, noslēgts, labprāt riskē, kontaktējas ar citiem, u.t.t”(4) Pašpārbaudē jums bieži vien var palīdzēt tests, kuru ir ļoti, ļoti daudz un atrodami visdažādākajās literatūrās.
Bankrota iespēja.
Uzņēmumi ne tikai dibinās, bet arī likvidējas: Latvijā līdz 1998. gadam ir likvidēti 13814 uzņēmumi jeb 11% no reģistrēto uzņēmumu kopskaita. Tuvāko mēnešu laikā paredzēts likvidēt vēl apmēram 10 000 statūtkapitālu līdz 2000 Ls nepalielinājušo sabiedrību ar ierobežotu atbildību, taču šis process kavējas, jo nav saņemti nodokļu administrācijas atzinumi par likvidējamām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību - vai tās nav parādā valstij Pagaidām visvairāk tiek likvidēti 1992. gadā reģistrētie uzņēmumi, lielākā likvidācija bija 1997. gadā, it īpaši decembrī kad tika likvidēti 7823 uzņēmumi, no tiem seši 1997. gadā dibinātie uzņēmumi.”(7)
Kas tad kalpo par iemeslu tam, ka tik daudz uzņēmumi bankrotē? Ņemot vērā Vācijas pieredzi nākas secināt, ka 68% no uzņēmumiem, kuri bankrotē, ir problēmas ar kapitāla atdeves aprēķinu, īpaši īslaicīgās saistības atmaksas spējas bieži vien tiek pārvērtētas, kas noved pie tā, ka uzņēmums vairs nevar atmaksāt visas savas saistības. Kā nākošo minēsim to, ka jaunie uzņēmēji pērkot kādu uzņēmumu, bieži vien pārvērtē uzņēmuma vērtību. Pēc autora pieredzes ir gadījies, kad autors uzņēmuma vērtību ir pārvērtējis 20 reizes (par 2000%), tāpēc autors iesaka netaupīt naudu un likt jūsu potenciālo uzņēmumu novērtēt ekspertam. Arī informācijas deficīts spēlē lielu lomu. Detalizētas tirgus zināšanas, informācija par atrašanās vietu un ziņas par konkurentiem reti kad ir pieejamas topošajiem uzņēmuma īpašniekiem, tāpēc silti būtu ieteicams jaunajiem uzņēmējiem padoms, kuru var iegūt pie speciālista vai arī uzņēmējdarbības atbalsta centrā (diemžēl gan par maksu). Labs padoms  varētu novērst informācijas trūkumu un palīdzētu izbēgt no maksātnespējas procesa. Bieži pietrūkst arī profesionālās izglītības un plānošanas prasmes, kura arī ir svarīgs faktors. Vācijā 30% uzņēmumu bankrotē, jo trūkst plānošanas un ne jau bez iemesla. Gadās arī ģimenes problēmas, jo ne katrā ģimenē tiek akceptēta 12 stundu darbadiena, kas zināmi ierobežo ģimenes dzīvi. Liela loma ir arī uzņēmuma izmaksu novērtēšanai, kur uzņēmējs ļoti ātri var kļūdīties, kas noved bieži vien pie tā, ka uzņēmums vairs nevar segt fiksētās izmaksas (piemēram, nomas maksa), kreditori sāk pieprasīt atpakaļ kredītus, kas noved pie uzņēmuma īpašuma pārdošanas, un uzņēmuma bankrots ir ieprogrammēts. Lai tāda situācija nerastos arī jums, uzņēmumu vajadzētu nodrošināt ar pietiekošu paškapitālu, lai īslaicīgās saistības varētu segt no paša kapitāla.
Vēl dažu iemeslu uzskaitījums, kas var novest pie bankrota:
¨     pircēju izturēšanās maiņa;
¨     paaugstinājušās ir procentu likmes;
¨     eksports atgriežas atpakaļ;
¨     iegādes cenu pieaugums;
Tādus un arī citus iemeslus uzņēmējam būtu jānovērš un ar tiem arī jārēķinās, lai iespēja, kad uzņēmums var bankrotēt būtu tik maza cik iespējams.
Uzņēmuma vides analīze.
“Jebkura ražošanas sfēra funkcionē noteiktā vidē – neveiksmes, videi pielāgojoties, var kļūt par uzņēmējdarbības neveiksmēm.”(9,12) Uzņēmējam ir jāpārzina uzņēmējdarbības vide, jo pretējā gadījumā uzņēmējs dzīvo kā pa miglu. Kas tad īsti ir uzņēmējdarbības vide? Uzņēmējdarbības vide ir “objektīva realitāte; no cilvēka gribas neatkarīgu saimniecisku, juridisku, administratīvu, ekoloģisko, demogrāfisko un citu nosacījumu un procesu reāla eksistence; aktīvu saimniekošanas subjektu, objektu, procesu un spēku kopums, kas pastāv reālā īstenībā neatkarīgi no cilvēku gribas.”(10) Izšķir uzņēmējdarbības mikro un makro vidi. Viens no svarīgākiem uzdevumiem jaunam uzņēmējam ir tirgus analīze. Esošajiem uzņēmumiem ir zināmas priekšrocības, jo viņi pārzina tirgu un laika gaitā ir atraduši savu optimālo sortimentu un viņi ir gatavi padarīt iesācēju dzīvi grūtāku. “Sortiments – dažāda veida, lieluma vai dažādu šķirņu viendabīgu izstrādājumu kopums; preču (izstrādājumu) dažādība. Produkcijas sortiments ir saimniecības nozares vai  uzņēmuma ražotās produkcijas atsevišķu veidu vai nosaukumu kopums. Tas raksturo produkciju pēc tās kvalitātes, lieluma un citām pazīmēm. Konkrētu izstrādājumu grupa sortimentu regulē atbilstoši standarti un tehniskie noteikumi. Preču sortiments ir viendabīgas dažāda veida, lieluma un šķirnes preces tirdzniecības uzņēmumā.” (10)Tā kā cīņa par vietu tirgū ir smaga, sarežģīta un dažreiz pat bīstama, tad klientam vajadzētu skaidri redzēt atšķirību starp jūsu un konkurences produktu, piemēram, preces iesaiņojums, cena, kvalitāte u.t.t . Tāpēc ir ieteicams izpētīt tirgu, kā arī sekot līdzi konkurences darbībai tirgū. “Izdarot pircēju analīzi, jāpievērš uzmanība klientu vēlmēm attiecībā uz uzņēmuma piedāvāto preci vai pakalpojumiem. Tikai pēc tam var sākt plānot un ražot konkrētu produkciju un tās daudzumu.”(9,97) Tirgus varbūt tikai tad līdz galam izpētīts, kad mēs zinām pircēju izturēšanos. Vispārēju informāciju, kā arī konkrētus skaitļus mēs varam uzzināt no statistikas komitejas, uzņēmuma reģistra vai arī internetā lursoft datu bāzē (http://www.lursoft.lv/). Kāpēc mums ir izdevīgi izmantot šīs datu bāzes? “Tiklīdz sadarbība kļūst plašāka un jāpiesaista jauni partneri, labāk ieskatīties datu bāzē. Jānoskaidro, vai uzņēmums tik tiešām ir reģistrēts, vai nav bankrotējis, un ja tas ir likvidēts, uzņēmējus var interesēt personas, kurām bija paraksta tiesības, īpašnieki un valdes locekļi, jo var būt tā, ka uzņēmums paņēmis kredītu un pēc tam pazudis vai bankrotējis un likvidēts, bet īpašnieki un amatpersonas parādās atkal jaunās uzņēmējsabiedrībās.” (7) Konkurenci vajadzētu izanalizēt pēc sekojošiem norādījumiem:
Ø konkurences lielums, skaits;
Ø noieta ceļi;
Ø attiecības ar jūsu klientiem;
Ø kādas ir konkurentu attiecības savā starpā (var izrādieties, ka visi jūsu konkurenti ir sadarbības partneri);
Ø attiecības ar jūsu piegādātājiem;
Ø cenas un sortimenta politika;
Ø tagadējā tirgus daļa.
Jāņem vērā, ka konkurences uzvedība tirgū var strauji mainīties sakarā ar jūsu parādīšanos tirgū, var mainīties cenas, sortiments un var būt citas konkurences aktivitātes, lai saglabātu savu tirgus daļu.
Tagad mēs labi izprotam, cik liela nozīme ir tirgus analīzei. Šinī grūtajā darbā mums ļoti labi var palīdzēt mārketings jeb tirgvedība un autors jums iesaka nekādā gadījumā netaupīt naudu uz tirgvedības rēķina. Kas tad īsti ir tirgvedība (mārketings)? “Tirgvedība-
·        uzņēmēja domāšanas, lemšanas un darbības ievirze, kas orientēta uz patērētāju maksātspējīgā preču un pakalpojuma pieprasījuma apmierināšanu un kas balstās uz  vispusīgu un sistemātisku tirgus procesu izpēti;
·        uzņēmējdarbības rezultātu izpēte, prognozēšana un plānošana;
·        uzņēmuma vadīšanas koncepcija – sistēmā apkopoti uzskati par uzņēmējdarbības mikro- un makrovides novērošanu un apjēgšanu (uzvedības aspekts), tirgus plānveida pētīšanu (informācijas aspekts); aktīvu tirgus ietekmēšanu, mērķtiecīgu un saskaņoti izmantojot dažādus līdzekļus un instrumentus (organizētas darbības aspekts), apzināti sakārtojot tirgus ietekmēšanas pasākumus (segmentēšanas aspekts), lietpratīgi vadot tirgvedību un pārkārtojot uzņēmuma vadīšanu atbilstoši tirgvedības atziņām un prasībām (vadīšanas aspekts);
·        cilvēku darbības veids, kura mērķis ir apmierināt vēlmes un vajadzības maiņas ceļā.” (10)
Tirgvedības koncepcijas atziņas:
Þ   atrodi vajadzības un apmierini tās;
Þ   izgatavo to, ko var pārdot, nevis centies pārdot to, ko var izgatavot;
Þ   mīli pircēju un nevis preci u.c.
Ko tieši dod tirgvedība jaunam uzņēmējam? Ar tirgvedības palīdzību jau- nais uzņēmējs cenšas iegūt dažādas priekšrocības sūrā cīņā ar konkurentiem, kas, protams, var novest  pie jūsu klienta skaita palielināšanās, bet līdz ar to jūs atņemsiet daļu klientu saviem konkurentiem, kuri noteikti nevēlēsies to un tāpēc centīsies jums likt visādus šķēršļus. Kādas tad ir tirgvedības aktivitātes?   
Vispirms tā jau ir produkta politika:
-         “produkta- un sortimenta politika;
-         kādas ir konkurentu produkta priekšrocības?
-         kādus papildus produktus iekļauj savā sortimentā konkurence (sortimenta vai sistēmas priekšrocības)?
-         kādi sortimenta apjomi ir jūsu konkurentiem?
-         kāda ir jūsu konkurentu produkta/pakalpojuma reputācija?
-         vai šie produkti/pakalpojumi ir salīdzināmi?” (11,23)
Kā nākošo minēsim noieta politiku. Ar to mēs saprotam noieta (realizācijas) ceļa izvēli, izšķir tiešo un netiešo. Vispār noieta ceļš ir preču virzība no ražotāja līdz pircējam (patērētājam). Tiešais ceļš ir tad, ja ražotājs savu saražoto preci pārdod uzreiz kādam uzņēmumam vai pircējam. Netiešais – kad preces ceļā ir kāds starpnieks kā arī vairum- un  mazumtirdzniecības uzņēmumi. “Starpnieks (mākleris) – persona, kura profesionāli uzņemas citu personu labā starpniecības līgumu slēgšanu par preču vai vērtspapīru pirkšanu vai pārdošanu, par apdrošinājumiem, preču pārvadāšanu, kuģu nomu vai citiem darījumiem un komercattiecībām.”(10)
Pie noieta politikas minēsim vēl pārdošanas tehniku (atlaides) kā arī piegādātāju izvēli.
Komunikāciju politika. “Komunikācija ir informācijas divpusēja apmaiņa, kura nodrošina savstarpēju saprašanos.” (8,99) Šīs politikas instruments ir reklāma, kas padara potenciālos un jau esošos klientus aktīvākus. Komunikācijas politika palīdz apmierināt un dažreiz arī rada cilvēka vēlmes, paskaidrojot cilvēkam, kad bez tā viņš nevar nemaz dzīvot.
Nākošais svarīgais posms ir pareiza uzņēmuma atrašanās vietas izvēle. Kad ir izpētīts tirgus, konkurence, piegādātāji un klienti mēs droši varam “ķerties klāt” pie uzņēmuma atrašanās vietas analīzes un beigās arī pie izvēles.
Atrašanās vietas izvēle ir izvēle ar ilgu iedarbības laiku vēlākā periodā. Katrai atrašanās vietai būs savi izdevumi ( īre, transporta pakalpojumi, u.c.), tāpēc uzņēmējam ir jābūt spējīgam izvēlēties starp daudzām alternatīvā optimālāko.
“Alternatīva – (lat. alter – viens no diviem) – nepieciešamība izvēlēties starp divām vai vairākām iespējām, kas viena otru izslēdz.” (10)
“Jebkuru lēmumu pieņemot, jārespektē  uzņēmuma attīstības perspektīva, transporta iespējas, komunikācijas u.c., lai lēmums kurš agrāk ir bijis veiksmīgs, nepārvērstos tā pretstatā.”(9,88) Kā tad īsti lai izlemj, kur atradīsies jūsu nākošais uzņēmums? Šī problēma ir viegli atrisināma tad, ja jūs pārņemat jau esošu uzņēmumu vai jūs izvēle saistās ar to, ka jūsu topošais uzņēmums atradīsies tuvu jūsu dzīvesvietai, bet, ja jūs vēlaties uzsākt uzņēmējdarbību, piemēram, pavisam citā novadā, tad šī problēma kļūst daudz nopietnāka. Ko darīt? Latvijas literatūrā tiek minēti šādi  izvēles ietekmējoši faktori:
·        “izejvielu iegādes vietas tuvums;
·        darbaspēka orientācija;
·        zemes iepirkšanas vai nomāšanas iespējas;
·        transporta sistēma un transporta izmaksas;
·        preču noiets, pircēji;
·        infrastruktūra, komunikācijas;
·        citu radniecīgu uzņēmumu atrašanās apkārtne, konkurence.”(9,89)
Tagad par katru no šiem faktoriem nedaudz tuvāk. Izejvielu iegādes vietas tuvums – daži uzņēmēji ir jau izrēķinājuši, ka izejvielu iegāde, uzglabāšana iesaiņošana veido gandrīz pusi no preču izmaksas, tāpēc, ja jūs dibināsiet uzņēmumu izejvielu un materiālu tuvumā jūsu izmaksas samazināsies. Darbaspēka orientācija – jums ir jāzina kāds ir attiecīgās atrašanās vietas darbaspēks. Ja jums vajag daudz cilvēkus, bet izglītības līmenim nav būtiska loma, tad jūs noteikti dibināsiet uzņēmumu, kur ir lēts darbaspēks, taču, ja jums vajag jau profesionāļus, lietpratējus, tad jūs jau skatīsieties, vai šajā vietā jūs varēsiet sakomplektēt tik daudz augstas klases speciālistus. Zemes iepirkšanas vai nomāšanas iespējas – jūs noteikti paskatīsieties, vai ir izdevīgāk pirkt vai nomāt zemi, jo, ja jūs zemi nomājat jums nav jāmaksā īpašuma nodoklis.
Transporta sistēma un transporta izmaksas – ir ļoti svarīgi zināt, vai jūsu uzņēmums atradīsies satiksmes mezglu centrā un kādi transporta līdzekļi jums būs pieejami. Teiksim, jūsu uzņēmums atrodas labā vietā viss ir labi, bet, lai preci nogādātu līdz pircējam, jūs izmantojat tikai savas smagās automašīnas, jo alternatīva varianta nav. Viss it kā ir labi, taču vienu dienu automašīna saplīst un, ja jūs ražojat teiksim maizi, tad jūsu saražotā produkcija vairs nav lietojama. Preču noiets, pircēji – pieņemsim, ka jūs esat nolēmis celt piena pārstrādes rūpnīcu Rēzeknē, darbaspēks ir, jo tur atrodas skola, kas sagatavo piena pārstrādes speciālistus, vieta arī ir laba,  jo pienu mums piegādās no apkārtnes, tātad izejvielu izmaksas nav lielas, transporta pakalpojumi mūs apmierina, jo daudz alternatīvu, taču pienu mēs esam nolēmuši eksportēt uz Lietuvu (Klaipēdu). Izmaksas būs ļoti lielas un mēs sāksim domāt, vai nav labāk uzņēmumu novietot Kurzemē un tuvāk Lietuvas robežai. Infrastruktūra, komunikācijas – svarīgs  uzņēmumam ir ūdens, elektrība, gāze arī kanalizācija. Ja apkārtnē tādas nav, tad ir jārēķinās ar papildus izdevumiem. Citu radniecīgu uzņēmumu atrašanās apkārtnē, konkurence – parasti mēs nenovērtējam konkurenci, jo domājam ka esam labāki, gudrāki, taču aizmirstam, ka konkurenti šajā jomā jau darbojas un pārzina tirgu, pircēju vajadzības. Tāpēc konkurentu atrašanās jūsu iecerētajā rajonā nav vēlama.
Vācijas literatūrā var atrast pat mehānismu, kā izšķirties starp vairākām atrašanās vietām. Viņi iesaka sastādīt tabulu un blakus pierakstīt pēc 100 punktu sistēmas, cik ir svarīgs jūsu izvēlētais kritērijs. Tad iedot attiecīgi katras atrašanās vietas kritērijam novērtējumu pēc 5 punktu sistēmas (1-slikti, 5- ideāli). Lai tas būtu nedaudz skaidrāk, izskatīsim vienu piemēru. Piemēram, mums ir divas izvēles. Pirmā atrašanās vieta un otrā. Jūs dodat vērtējumu katram jūsu izvēlētajam kritērijam pēc 100 punktu sistēmas. Piemēram, izejvielu iegādes vietas tuvums jums ir svarīgs, teiksim, kādi 80 punkti, darbaspēka orientācija mazāk, jo jums nevajadzēs kvalificētu darbaspēku ,teiksim, 40 punkti, zemes iepirkšanas vai nomāšanas iespējas - 20 punkti, transporta sistēma un transporta izmaksas – 75 punkti, preču noiets, pircēji – 90 punkti, infrastruktūra, komunikācijas – 45 punkti, citu radniecīgu uzņēmumu atrašanās apkārtne, konkurence – 65 punkti.

                                                                                                 tabula 1. 
Atrašanās vietas izvēle
Faktori
100 punktu          novērtējums
1 atrašanās vieta
2 atrašanās vieta

Izejvielu iegāde
80
3
4

Darbaspēks
40
5
2

Zemes pirkšana
20
1
5

Transports
75
4
5

Preču noiets
90
4
3

Infrastruktūra
45
3
2

Kopsumma:

1255
1235

Tātad izvēle ir pirmā atrašanās vieta.
 Jaunam uzņēmējam ir svarīgi ņemt vērā visus šos aspektus un “samest viņus visu vienā katlā un izvārīt zupu”, bet nevis no kaut kā pa bišķiņam un beigās nekā.
Finansēšana. 
“Finansēšana – uzņēmuma apgādāšana ar naudas līdzekļiem (kapitālu), izmantojot pašu avotus (pašfinansēšana) un piesaistot svešu kapitālu (kredīts, vērtspapīru emisijas u.c.)” (10). Kas tad īsti ir kapitāls? “Kapitāls – (lat. capitalis galvenais) mantisko (ražošanas preces no autora) un nemantisko (izgudrojumi, licences, vērtspapīri u.c.- no autora) lietu kopums, kuram var noteikt cenu un kuru izmanto uzņēmējdarbībā.” (10) Izšķir paša kapitālu  un aizņemto kapitālu. “Paša kapitāls – līdzekļi kurus uzņēmuma dalībnieki uz neierobežotu laiku bez atlīdzas nodod uzņēmuma rīcībā, kā arī uzņēmuma darbības rezultātā iegūtais līdzekļu pieaugums (peļņa). Pašu kapitāla svarīgākās sastāvdaļas ir akciju vai daļu kapitāls, pamatkapitāls, akciju emisiju uzcenojums, rezerves un nesadalītā peļņa. Aizņemtais kapitāls – uzņēmuma saimniecisko līdzekļu (aktīvu) finansēšanas avots, kas veidojas, piesaistot citu fizisko un juridisko personu (piem., banku) naudas līdzekļus aizņēmumu un dažādu parādsaistību veidā”.(10)  Parasti jaunam uzņēmuma dibinātājam par bāzi kalpo viņa paša kapitāls, vismaz uzņēmuma sākuma stadijā, jo vairāk paša kapitāls sākumā, jo lielākas būs uzņēmumam priekšrocības uzņēmējdarbību uzsākot. Dažiem dibinot uzņēmumu ir jau noteikts pat minimālais kapitāls, piemēram, tādai uzņēmējdarbības formai kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību tas ir 2000 lati. Paša kapitālam ir diezgan liela loma arī tad, kad jūs vēlēsieties iegūt kredītu, jo jaunu uzņēmēju, kurš iepriekš vēl nav nodarbojies ar uzņēmējdarbību, var vērtēt tikai pēc tā, cik lielā mērā viņa uzņēmums ir nodrošināts ar paša kapitālu, pēc kura  tad attiecīgi bankas izlems piešķirt kredītu vai nē. “Kredīts – naudas vai preču aizdevums, kas atmaksājams ar noteiktu procentu.” (1,415) Taču pašu kapitāls nekādā ziņā nenozīmē tikai naudu, pie tā var pieskaitīt arī automašīnas, mājas u.c. Parasti uzņēmējs zina, cik viņam vajadzēs kapitālu, lai uzsāktu uzņēmējdarbību un tāpēc daļu viņš iegulda pats, bet visu jau sagādāt nevar un nākas iet uz kādu kredītiestādi, parasti banku, lai aizņemtos nepietiekošo summu. Ar kredītu ņemšanu nevajadzētu pārāk steigties, jo ir vairākas iespējas, kur dabūt naudu un banku starpā varētu būt zināma konkurence, tāpēc pirms ņemat kredītu apskatieties vairākas alternatīvas. Kredītu summai nevajadzētu pārsniegt paša kapitālu, jo tad iznāk tā, ka uzņēmums vairs nepieder jums, bet cilvēkiem vai bankai, kura jums aizdeva naudu.
Uzņēmējdarbības formas.  
Kad uzņēmējs ir izlēmis uzsākt uzņēmējdarbību, tad viņam ir jāizlemj, kāda  tipa uzņēmums būs viņam vispiemērotākais, tātad jāizvēlas ir uzņēmējdarbības forma. Šī izvēle var būt visdažādākā un ir atkarīga no vairākiem faktoriem: uzņēmējdarbības veida, resursiem, kuri uzņēmuma rīcībā, arī no īpašnieku skaita, atbildības lieluma u.c. Tāpēc ir būtiski iepazīties ar katru  uzņēmējdarbības formu nedaudz sīkāk. Izšķir viena īpašnieka uzņēmumus un uzņēmējsabiedrības. Viena īpašnieka uzņēmumus ir individuālais uzņēmums, zemnieku saimniecība, valsts uzņēmums, pašvaldības uzņēmums, sabiedriskas organizācijas uzņēmums, reliģiskas organizācijas uzņēmums. Uzņēmējsabiedrības ir līgumsabiedrības, kuras vēl sīkāk iedalās līgumsabiedrībā ar pilnu atbildību un komandītsabiedrībā, statūtsabiedrība, sabiedrība ar ierobežotu atbildību, akciju sabiedrība (A/S), sabiedrība ar papildus atbildību un paju sabiedrība. “1998. gada 1. janvārī LR Uzņēmumu reģistrā bija reģistrēti 127 919 uzņēmumi. No tiem lielākā daļa ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību - 43%, katrs trešais Latvijā reģistrētais uzņēmums ir zemnieku saimniecība - 30% un pēdējā gada laikā strauji pieaugušo individuālo uzņēmumu skaits - 20% no Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem. Pavisam neliels skaits no Latvijā reģistrētajām uzņēmējsabiedrībām ir akciju sabiedrības - tikai 1 %.” (7) Kā  var redzēt, tad populārākā uzņēmējdarbības forma ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību. Kāpēc tas tā? Kāpēc tik daudzi uzņēmuma īpašnieki izvēlas tieši šo formu? Ļoti vienkārši, jo sabiedrība ar ierobežotu atbildību ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pats nosaukums, pēc autora domām, jau dod atbildi. “Sabiedrības ar ierobežotu atbildību  pamatkapitālā iespējams ieguldīt mantiskās vērtības, piemēram, pārtikas preces, pat grauzēju indi, nemaz nerunājot par veciem televizoriem un rakstāmgaldiem, ar ko attiecīgā sabiedrība ar ierobežotu atbildību atbild gan sabiedrības , gan valsts, gan jebkuru kreditoru priekšā, bet īpašniekiem nav jāatbild ar savu personīgo īpašumu.”(7) Tātad uzņēmuma īpašnieki atbild sabiedrības priekšā tikai ar to daļu, kuru viņi ir atdevuši, nošķīruši uzņēmuma īpašumā (kā tika minēts televizors, rakstāmgalds u.c..), pie tam, sabiedrību ar ierobežotu atbildību var dibināt arī viena persona, vienīgais šķērslis ir tas, ka sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pamatkapitāla minimālam lielumam ir jābūt 2000 Ls, taču kā mēs redzam, tur var ieguldīt pilnībā visu. Kāpēc ir pieaudzis individuālo uzņēmumu skaits? “M.Gulbis uzsvēra, ka līdz ar sabiedrības ar ierobežotu atbildību popularitātes samazināšanos, arvien vairāk tiek reģistrēti individuālie uzņēmumi. Tas esot saistīts ar to, ka daudzi uzskata: sabiedrības ar ierobežotu atbildību minimālais pamatkapitāls 2000 Ls ir pārāk liels. Toties normatīvie akti nosaka, ka individuālā uzņēmuma īpašnieks atbild ar visu savu mantu un tādēļ individuālajam uzņēmumam nav nepieciešams noteikts statūtkapitāls. Taču ir bijuši gadījumi, kad viens un tas pats cilvēks reģistrē vairākus individuālos uzņēmumus, turklāt daudzi individuālo uzņēmumu dibinātāji uztvēruši, ka vēl līdz galam nesakārtotajā vidē, kāda ir Latvijā, atbildēt ar visu savu mantu nozīmē neatbildēt ne ar ko, jo bieži parādos iestigušajiem individuālo uzņēmumu īpašniekiem pašiem nekas nepieder. Tāpēc nepieciešams izstrādāt normatīvos aktus, kas noteiktu, kādu atbildības pakāpi drīkst uzņemties individuālais uzņēmums.” (7) Diemžēl ierobežotības dēļ autors sīkāk neapskata citas uzņēmējdarbības formas, bet,  ja jūs vēlaties uzzināt vēl ko sīkāk, tad ieteicamā literatūra ir  (9,49-71)  
2.    Uzņēmuma dibināšanas process. 
Ja jūs vēlaties dibināt uzņēmumu, jums ir jādodas uz uzņēmumu reģistru. 
“Uzņēmumu reģistrs ir vieta, kur apkopoti dokumenti par juridisko personu dibināšanu, to statūtkapitālu, uzņēmējdarbības veidu, īpašniekiem un viņu maiņu, personām ar paraksta tiesībām un citi dati. Latvijas Uzņēmumu reģistrā kopumā ir piereģistrēti vairāk nekā simts tūkstoši uzņēmumu un par katru no tiem ir fiksēti aptuveni divi simti dažādu parametru. Tā ir viena no svarīgākajām datu bāzēm, kurā ir apkopota informācija par esošajiem un potenciālajiem nodokļu maksātājiem, tas ir viens no valsts finansu sistēmas pamatblokiem. Klasiskais Uzņēmuma reģistra modelis ir tāds " plaši plaukti ar noteiktā secībā sakārtotām mapītēm”.”(7)”V. Serdāns: Uzņēmumu reģistrēšana ir valsts funkcija. Ja es gribu piereģistrēt uzņēmumu, es griežos pie valsts, uzticu valstij noteiktu informāciju.”(7) Tātad lai piereģistrēt uzņēmumu, jums ir jāgriežas pie valsts. Bet kas tad īsti ir uzņēmuma dibināšana? Uzņēmumu dibināšanas process beidzas ar uzņēmuma piereģistrēšanu. “Uzņēmumu reģistrēšanu veic Uzņēmumu reģistrs. Uzņēmuma reģistrā jāreģistrē visi uzņēmumi, kā arī filiāles un pārstāvniecības, kas veic uzņēmējdarbību Latvijas teritorijā. Ar reģistrācijas brīdi uzņēmums iegūst juridiskas personas statusu, tiesībspēju un rīcībspēju un darījumspēju. Uzņēmums uzskatāms par reģistrētu  ar  to reģistrācijas dienu. Uzņēmuma reģistram dibināšanas dokumenti jāizskata 30 dienu laikā no to iesniegšanas dienas. Ja Uzņēmumu reģistrs atsakās reģistrēt uzņēmumu, tad tam ir jādod motivēts atteikums. Reģistrācijas atteikumu ieinteresētajai personai ir tiesības pārsūdzēt tiesā. Nereģistrētu uzņēmumu darbība ir aizliegta. Uzņēmuma reģistrs – valsts institūcija Latvijā ,kas reģistrē uzņēmumus. Reģistra darbību un reģistrēšanas kārtību nosaka likums “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”. Katrai personai atļauts ieskatīties reģistrā un reģistram iesniegtajos dokumentos. Uzņēmumu reģistram ir jāpublicē reģistrā izdarītie ieraksti par uzņēmumiem. Dibinātājs – persona, kas nodala savu īpašuma daļu un nodod to uzņēmuma valdījumā, lietošanā vai īpašumā uzņēmējdarbības veikšanai un kas paraksta uzņēmuma dibināšanas dokumentus. [:] Par uzņēmuma dibinātāju nedrīkst būt augstākā varas un pārvaldes institūcijas” (10). “Ar uzņēmuma piereģistrēšanu nekas nebeidzas, bet tikai sākas. Ieejot apritē, uzņēmums regulāri nonāk saskarsmē ar visdažādākajām valsts iestādēm, kuras reizi pa reizei grib šo to precizēt vai pārbaudīt. Katru dienu tikai valsts iestādes vien pieprasa informāciju par trīs līdz četriem tūkstošiem uzņēmumu.” (7)
Uzņēmuma dibināšanai ir arī vairāki tiesiskie priekšnosacījumi un svarīgākie no tiem ir :
·        “sākuma kapitāls;
·        uzņēmēja profesionālā sagatavotība;
·        darba pieredze mārketingā un vadīšanā;
·        valsts atbalsts (nodokļu politika, infrastruktūra)”(9,99)
“Uzņēmumu var dibināt saskaņā ar:
·        īpašnieku lēmumu;
·        darba kolektīva lēmumu;
·        pēc cita uzņēmuma piespiedu sadalīšanas saskaņā ar antimonopola likumdošanu;
·        pēc atdalīšanas no esošā uzņēmuma sastāva (vienas vai vairāku struktūrvienību atdalīšana);
·        izveidojot jaunu uzņēmumu uz esošās apvienības struktūrvienības bāzes.” (9,100)
“Uzņēmuma dibināšanai un reģistrēšanai Uzņēmuma reģistrā ir jāiesniedz:
¨     iesniegums;
¨     dibinātāju lēmums par uzņēmuma dibināšanu;
¨     uzņēmuma statūti;
¨     citi dokumenti, ko noteicis Latvijas Republikas Ministru kabinets.
Uzņēmums darbojas uz statūtu pamata.
Uzņēmuma statūti ir noteikumu kopums, kurš regulē uzņēmuma organizāciju un darbību.”(9,100)
Secinājumi.
Katram, kurš vēlas dibināt jaunu uzņēmumu vajadzētu iesākt ar vārdiem, es zinu, ka es nekā nezinu. Ja cilvēki to saprot, tad nākošais solis ir palīdzības meklēšana pie profesionāļiem, kuri zina daudz vairāk nekā potenciālie uzņēmuma īpašnieki un dos nepieciešamo padomu sākuma posmā. Kā mēs zinām, katra uzņēmuma dibināšana sākas ar ideju, tāpēc savu ideju, kura var rasties visdažādākos apstākļos, ir nepieciešams ļoti labi izanalizēt. Lielu vērību vajadzētu pievērst tam, lai sevi paškritiski novērtētu un izanalizētu,  vai jūs tiešām esiet gatavi un atbilstat tam, lai kļūt par uzņēmuma īpašnieku.
Tirgus analīzei un tirgvedībai ir liela nozīme konkurences novērtēšanā un klientu vajadzību izzināšanā. Sevis pārvērtēšana pretstatā konkurencei var būt bīstama, jo konkurence jau darbojas šinī jomā, un zina klientus, tā vēlmes, bet jaunie uzņēmēji vēl nezina. Pareiza uzņēmējdarbības formu izvēle ir būtiska, jo katra  uzņēmējdarbības forma paredz savu atbildības pakāpi. Lielu loma ir paškapitāla lielumam uzņēmumā, kurš nepatikšanu gadījumā (uzņēmums nespēj atmaksāt saistības) varētu izglābt uzņēmumu no maksātnespējas, tāpēc būtu vēlams, lai paškapitāla īpatsvars būtu lielāks nekā saistības, jo pretējā gadījumā uzņēmums nepieder vairs tā īpašniekiem. Uzņēmums ir noteikti jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā, jo nereģistrētu uzņēmumu darbība Latvijā ir aizliegta. Liela vērība būtu jāpievērš atrašanās vietas izvēlei, jo pareiza atrašanās vietas izvēle var palīdzēt pat divkāršot uzņēmuma peļņu, kā tas jau ir noticis ar vienu uzņēmumu. Arī izvēloties uzņēmuma nosaukumu nevajadzētu pārāk steigties, kaut arī ierobežotības dēļ darbā netiek par to īpaši rakstīts, taču jāatceras, ka Latvijā ir aizliegti divi vienādi uzņēmuma nosaukumi, tāpēc ir jāpārliecinās, vai tāds nosaukums, kādu jūs esat iedomājies, jau neeksistē. Izanalizēt vidi kurā atradīsies uzņēmums, ir nepieciešams, jo, ja tā nebūs, tad uzņēmumam nāksies dzīvot neziņā, un tas var beigties traģiski.
Izmantotā literatūra.
1.      Ašmanis M. un citi. Svešvārdu vārdnīca. R., 1996. – 799lpp.
2.     Hebig M. Existenzgründungsberatung Bielefeld, 1994.-370 S.
5.     Granta K., Pampe E. Vācu latviešu vārdnīca. R., 1996. – 746 lpp.
6.     Klauss.A Vērtspapīru darījumi. Skaidrojošā vārdnīca. R.,    1996. –  116 lpp.
7.     Lursoft datu bāze.
8.      Praude V. Beļčikovs J. Mened˛ments. R, Vaidelote, 1997. -  416 lpp.
9.     Rurāne.M Uzņēmējdarbības pamati. R., 1997. –183 lpp.
10.Uzņēmējdarbības lekciju materiāli.
11.Wolfgang S. Wegweiser zur Unternehmensgründung –Existenz- gründung- Berg, 1996.-272 S.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru