ĒNU EKONOMIKA





Ēnu ekonomika ir preču un pakalpojumu apmaiņa, par ko netiek informēts ieņēmumu dienests. Ēnu ekonomikas īpatsvars valstīs ar nesakārtotu likumdošanu ir visai ievērojams, taču tā apjomu var tikai aprēķināt ar aptuvenām metodēm. Ēnu ekonomika var izpausties preču ražošanā un pakalpojumu sniegšanā.
!  Ražošana
Izejvielas ir nezināmas izcelsmes, kuras tiek ievestas apejot muitas iestādes, tādējādi nemaksājot muitas un akcīzes nodokli; ievedot valsts standartiem neatbilstošas kvalitātes izejvielas. Šeit varētu minēt ar trakumsērgu slimus liellopus, pirātiskos diskus, radioaktīvas rūdas utt.
Ražošanas procesā izmanto  darba spēku, kurš bieži vien nesaņem pat minimālo darba algu. Valsts nesaņem ienākumu nodokli, iemaksu sociālajā apdrošināšanā. Šādas rīcības sekas ir naudas trūkums veselības apdrošināšanai, naudas trūkums pensijām un valsts subsidētajām nozarēm (medicīnai, sociālajiem pabalstiem, sabiedriskajam transportam utt.).
Ražošanas process tiek organizēts nerēķinoties ar sanitārajām normām un nepieciešamo telpu aprīkojumu, kurā ietilpst apgaismojums, telpu vēdināšana utt., līdz ar to strādājošie biežāk slimo un ir nepieciešama medicīniskā palīdzība. Darba devēji cenšas slēpt slimību gadījumus.
Saražotā produkcija tiek realizēta “melnajā tirgū”, izvesta, apejot muitu, vai arī realizēta tirdzniecības tīklā, izmantojot viltotas pavadzīmes.
Patērētājs, bieži vien, par tādu pašu samaksu saņem līdzīgu preci ar zemāku kvalitāti un nezināmu izcelsmi.
Ēnu ekonomika, izmantojot shēmu “nauda rada naudu”, ir viens no labākajiem “naudas atmazgāšanas” instrumentiem.
!  Pakalpojumi  
Pakalpojumu sniegšana par samazinātu samaksu un neatbilstošu kvalitāti.
Pakalpojuma saņēmējs nevar celt pretenzijas, jo nav nekādas darījumu apstiprinošas dokumentācijas. Pie šādiem pakalpojumiem var pieskaitīt nelegālos taxi, nelegālus sabiedrisko transportu dublējošus taksobusus par pazeminātu samaksu, pakalpojuma uzņēmuma, firmas vai veikalu telpās bez darījumu apliecinoša dokumenta.
Ēnu ekonomika tās organizētājiem dod milzīgu peļņu, bet ražošanas procesā nodarbinātie, pavirši raugoties, dažkārt saņem lielākus materiālos labumus, nekā legāli strādājošie. Toties viņi zaudē iespēju saņemt izdienas un vecuma pensijas.
Ēnu ekonomika grauj gan savas, gan citu valstu ekonomisko varenību, piemēram, Ķīna un Polija, kuras ar savu nelegālo produkciju pārpludina pasaules tirgu.



                                                                                    Ansis Jēkabsons 11.a

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru