Vistu Vanags (1998)

Autors: Jānis Mūrnieks


Saturs




Sistemātika……………………………5.lpp

Bioloģija……………………………….7.lpp

Nozīme………………………………..9.lpp

Aizsardzība…………………………..11.lpp

Izmantotā literatūra………………….13.lpp





Sistemātika




Dzīvnieku valsts

Hordaiņu tips

Putnu klase

Dienas plēsīgo jeb piekūnveidīgo putnu kārta

Vanagu dzimta

Vanagu ģints

Vistu suga                                                                                                                 








 

Bioloģija


Izskats            Mātītes ievērojami lielākas par tēviņu. Mātītes-58cm, tēviņi-48cm. Vistu vanags ir peļu klijāna lielumā. Ķermenis drukns un spēcīgs, spārni īsi un noapaļoti, aste gara. Mugurpuse vienmērīgi brūna, tēviņiem ar zilganpelēku toni. Vēderpuse un spārnu apakšas gaiši pelēkas ar šķērssvītrām. Gaišu uzacu svītra un tumši ausu laukumi. Vēderpuse, “bikses” un daļēji arī spārnu apakša variē no dzeltenīgas līdz ķieģeļsarkanai, ar brūniem pilienveida raibumiem. Mugurpuse tumši brūna, bet ar manāmu kontrastu starp lidspalvām un spārnu segspalvām, kas ir gaišākas. Acis mātītēm dzeltenas, tēviņiem un vecām mātītēm-oranžas. Kājas un knābja vaskādiņa dzeltena (skat. 1.lpp).
Ligzdošana   Vecākas mežaudzēs dažādu suga kokos (ne galotnē) būvē lielu, pēc izskata nekārtīgu un izspūrušu ligzdu, ko izmanto daudzus gadus; var izmantot arī citu putnu būvētas ligzdas. Pēdējā laikā ligzdas atrastas apdzīvoto vietu tiešā tuvumā(pie Rīgas) un vietās ar augstu urbanizācijas pakāpi pašā Rīgas teritorijā (Mežaparkā, Ostā uz mežaines saliņas. Gadu pēc gada ligzdu labojot, tā kļūst īsti prāva. Kaut arī vistu vanags ir uzmanīgs un bailīgs, savu ligzdu viņš apsargā ar lielu drosmi, nebaidīdamies pat no cilvēkiem. Vistu vanagus nekur nesastop vairākus vienā vietā, jo katru sev līdzīgu tas uzskata par konkurentu un no savas apkārtnes padzen. Aprīlī - jūnijā 3 - 4 baltasolas ar zilganu nokrāsu. Mazuļi pūku tērpā balti. 
Izplatība         Sastopams galvanokārt vecos skujkoku un jauktos mežos, kas mijas ar atklātām ainavām - laukiem, pļavām, purviem; arī pie pilsētām.   
Uzvedība        Lidojums veikls, taisnā lidojumā enerģiski spārnu vēzieni mijas ar īslaicīgu planēšanu.        Veikli manevrē starp koku zariem, ēkām u.tml.    šķēršļiem. Medījumam uzbrūk gan uz zemes, gan gaisā, gan uz ūdens. Pārtiek no dažādiem zvēriem un putniem, sākot no tik maziem kā zvirbulis un pele un beidzot ar tik lielu kā zaķis. Ja vistu vanagam neveicas mežā sameklēt barību, viņš ierodas kolhozu putnu fermās un nodara tur krietnus zaudējumus.


Nozīme

Dabā

Daži ornitologi vistu vanagam piedēvē arī derīgu darbību:
līdztekus derīgu putnu medībām viņš iznīcina arī kaitīgus:
vārnu, žagatu, sīli u. c., kā arī veicina medību putnu dabisko izlasi. Ornitologieem izdevās ziemas mēnešos pārbaudīt 25 vistu vanagiem kuņģus, un to saturs izrādījās šāds: 4 vanagiem konstatēja vistu atliekas, 3-vāveres, 2-baložu, 2-pelēko strazdu un sīku dziedātājputniņu, 1-pīles. 13 kuņģi bija gluži tukši. 22 vistu vanagi bija nošauti, 2 sagūstīti dzīvi istabā un vistu kūtī, bet viens nosities logā. Kaut gan ziema bija auksta un dziļa, zvēri un putni novārguši un tos sagūstīt nebūtu bijušas lielas grūtības, tomēr medību putnu atliekas kuņģos netiktu konstatētas.

Cilvēku dzīvē

Vecos sagūstītus vistu vanagus nav iespējams pieradināt, bet jaunos, izņemtus no ligzdas, var iedresēt par lieliskiem medību putnu un zvēru ķērājiem.
“Atliek vēl pastāstīt, kā vistu bars reaģē uz vanagiem. Jau trīsdesmitajos gados kāda ornitologa rakstos izlasīju novērojumu, ka vistām ir divējādi brīdinājuma saucieni: “kudāk-taktak” - briesmas uz zemes - un gari stiepts ķērciens “ķīīīr” - briesmas no gaisa.” Nosaukums vistu vanags visu izsaka. Šis putns ķer un ēd vistas, un līdz ar to vistu vanaga nozīme cilvēku dzīvē ir negatīva.
                       

Aizsardzība

Izsolīto lielo prēmiju dēļ mūsu republikā vistu vanagu skaits stipri samazinājies.
Sastopams galvanokārt vecos skujkoku un jauktos mežos. Ligzdo lielākoties skujkokus (62% ligzdu; n=51), parasti vietās ar biezāku paaugu stigu, meža ceļu, izcirtumu, jaunaudžu, pļavu, purvu u.tml. vietu tuvumā, reizēm arī atsevišķās nelielas platības mežaudzēs (piem., 8 ha bērzu audzē pārpurvotā pļavā pie Durbes; Z. Jansone). Pēdējā laikā ligzdas atrastas apdzīvotu vietu tiešā tuvumā (pie Rīgas; A. Strazds, A. Petriņš. Pie Bukaišiem; A. Petriņš) un vietās ar augstu urbanizācijas pakāpi pašā Rīgas teritorijā (Mežaparkā; J. Priednieks. Ostā uz mežainas saliņas; Ģ. Strazdiņš).
Snēpeles parauglaukumā, tāpat kā 60. gadu sākumā, ligzdo 1 pāris/25-34 km2 (2,9-3,8 pāri/100 km2 ;A. Ķemlers, E. Ķemlers), tātad vairāk nekā vidēji republikā 60. gadu  beigās
(1 pāris/46-55 km2 [39]), un atbilst maksimālajam konstatētajam ligzdošanas blīvumam minētajā laikā (1 pāris/19-24 km2 [39]).


Izmantotā literatūra





1. Baumanis Jānis, Latvijas putni,
   Izdevniecība “Liesma”, 1969, 34lpp.

2. Grigulis Kārlis, Putnu grāmata,
   Latvijas Valsts izdevniecība Rīga, 1964, 227-228lpp.

3. Vilks Kārlis, Atmiņas par putniem,
   Izdevniecība “Zinātne”, 1986, 62-63lpp.  

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru